نحوه برش زدن یا اره کردن در معرق
نحوه برش زدن یا اره کردن در معرق
 قبل از اینکه کار معرق را شروع کنیم، ابتدا باید نحوه برش زدن چوب با استفاده از کمان اره مویی را بدانیم. هنگام برش، حتما باید کمان اره عمود بر کار باشد و کمان به سمت چپ یا راست زاویه نداشته باشد. هنگام برش باید از تمامی قسمت های تیغ اره استفاده شود (یعنی کمان باید به خوبی بالا پایین شود). اینکار هم باعث سرعت در برش شده و هم باعث روانی و دقت برش می‌شود. در قسمت‌هایی که شکل تیز وجود دارد (مانند نوک مثلث یا برگ یا گوشه هر شکل) باید سرعت کمان بیشتر شده و برش ریزتر انجام شود و باید از قسمتی از تیغ اره استفاده شود. البته تکنیک های برش بصورت تجربی برای هر برشکار حاصل می‌شود و توضیحات بیشتر در این زمینه باعث گنگ شدن مطلب می‌شود. مهمترین نکته عمود بودن کمان اره هنگام برش می‌باشد. یعنی هنگام بریدن، عرض کمان اره باید موازی و در راستای بازوی فرد باش و از این حالت موازی خارج نشود. نکته بسیار مهم در هنگام برشکاری، صابون زدن تیغ اره است. همیشه تکه صابونی را کنار خود و روی میز کار داشته باشید و هر چند دقیقه با صابون بر روی تیغ اره بکشید. این کار باعث نرم شدن هنگام برش شده و دمای تیغ اره را کاهش می‌دهد و باعث عمر طولانی تر تیغ اره می‌شود. برای اینکه برشکار خوبی شوید، حتما باید روزی دو تا 3 ساعت و به مدت یک ماه تمرین برش انجام دهید. این تمرین می تواند به صورت زیر باشد:
تمرین برشکاری:
ابتدا تخته سه لایی به مقدار لازم تهیه نمایید. سپس روی این تخته، شکل‌های مختلف مانند شکل‌های نشان داده شده در شکل 9 رسم نموده و از روی خط‌های رسم شده چوب‌ها را برش دهید. این شکل‌ها می تواند خط صاف، منحنی، شکسته و انواع اشکال هندسی باشد. هرچه بیشتر تمرین کنید، در برشکاری خبره‌تر خواهید شد و کارهای ظریف‌تری می‌توانید انجام دهید.
برای تست کردن اینکه عمود می برید یا نه، کافیست مربع یا دایره یا هر شکل بسته‌ای را بر روی تخته سه‌لایی رسم نموده و با کمان اره برش دهید. بعد از برش سعی کنید تکه بریده شده را دوباره در محل اول قرار دهید و این کار را از دو سمت انجام دهید. یعنی یکبار از پشت وارد محل اول کنید و یک بار از جلو. اگر کاملا عمود بریده باشید، باید قطعه مورد نظر از هردو طرف به راحتی وارد محل اول شود. اگر این اتفاق نیفتاد یعنی کمان اره را عمود نگه نمی‌دارید و به سمت چپ یا راست مایل می‌باشد. البته توجه شود که عمود بریدن فقط و فقط با تمرین بدست می‌آید. پس کاملا طبیعی است اگر نتوانید از همان اول عمود ببرید.
نکته دیگر صدای ایجاد شده هنگام برش می باشد. یک استاد، از صدای برش شاگردانش می‌تواند تشخیص دهد که برشکار حرفه‌ای می‌باشد یا خیر. یک برشکار حرفه‌ای صدای برش چوب آن یکنواخت و مشابه می-باشد به طوریکه هماهنگی آن کاملا حس می‌شود.تاریخ انتشار: 14:9:46 1394/12/29
Shortcut keys: Prev=Right , Next=Left
نظر کاربران سایت
13:34:6 1395/10/04
هادی زارع
با سلام.اول می خواستم از کیفیت خوب چوب هایی که هفته قبل از شما خریدم تشکر کنم.ضمنا سوالی داشتم :من تقریبا در هر 3 ساعت برش چوب معرق 2 تیغه اره مویی مصرف می کنم .آیا این رقم طبیعی است یا من زود تیغه هاراخراب می کنم.لطفا راهنماییم کنید چون پیش خودم فکر می کنم نمی توانم به درستی از اره مویی استفاده کنم.یا اینکه تیغه هایی که بکا ر می برم مرغوب نیستند.با تشکر هادی زارع -مرودشت
با سلام . خوشحالیم ازینکه از کیفیت چوب ها راضی می باشید. در مورد سوال شما چند نکته را عرض می کنم. نحوه ی صحیح بریدن چوب توسط اره مویی در قسمت آموزش سایت وجود دارد. بعضی تیغ ها بسیار خوش برش بوده اما انعطاف کمی دارند و اگر موقع بریدن کمی انحراف پیدا کنند باعث شکستگی تیغه می شود. بعضی دیگر از تیغه ها به سختی شکسته می شوند اما برش خوبی ندارند. و بعضی دیگر هم برش خوبی داشته هم دوام خوبی اما با گرم شدن تیغ جهت برش کج می شود و نمی توان آن را کنترل کرد. تیغی که در سایت وجود دارد، بسیار خوش برش بوده و انعطاف متوسطی دارد و اگر درست از آن استفاده شود، دوام خوبی دارد.
در کل اگر سه ساعت مداوم با چوب های سخت کار کنید و یکی دو تیغ شکسته شود، طبیعی می باشد. اما اگر چوب از بافت نرم باشد، در سه ساعت معمولا تیغی شکسته نمی شود. مگر اینکه یا جنس تیغ نا مرغوب باشد و یا شما موقع برش کاری و به خصوص قسمت های زاویه دار، کمان را به درستی استفاده نمیکند. آموزش سایت به شما کمک می کند در برش درست.
1:5:1 1395/09/19
حسینی نژاد
سلام خیلی خوب بود آموزش معرق توضیحات کامل بود ممنونم
نظر شما
رفتن به بالای صفحه
شرکت ابررایانه طبرستان - ابرتک